0
0
0

Правильна вентиляція. Як вибрати рекуператор.


Для відчуття затишку у власній оселі нам потрібен здоровий мікроклімат, а це комфортна температура в приміщенні та чисте свіже повітря.

Необхідну температуру можна забезпечити одним з варіантів або комплексом систем опалення, наприклад централізоване опалення або електрична чи водяна тепла підлога, тепловий насос чи газовий або електричний котел. Для зменшення тепловтрат встановлюємо якісні склопакети та утепляємо стіни.

А що з вентиляцією? В багатоквартирних і приватних будинках, як правило, передбачено лише витяжні шахти, а притік свіжого повітря, без втрати тепла взимку і прохолоди влітку – ні. Тобто, отримати повітря з вулиці можемо лише через відчинені вікна, чим нівелюємо усі вжиті заходи для заощадження витрат на опалення.

Чим загрожує нам відсутність достатньої кількості свіжого повітря?

Небезпек достатньо:

 • високий вміст вуглекислого газу в приміщенні спричиняє головний біль та дискомфорт;
 • радон, який виділяється з будівельних матеріалів, спричиняє отруєння та є канцерогеном;
 • отруєння чадним газом призводить до важких наслідків та, часто, смерті;
 • великий вміст пилу, пилку рослин та інших алергенів в повітрі спричиняє алергічні реакції;
 • пліснява та грибок, які активно розвиваються у приміщенні без достатньої вентиляції, викликають серйозні захворювання органів дихання, серцево-судинної та нервової системи;
 • надмірна вологість призводить до запотівань вікон та розвитку патогенних мікроорганізмів – грибка, цвілі, плісняви, хвороботворних бактерій.

Очевидно, що правильна вентиляція є не менш важливою складовою здорового мікроклімату нашого помешкання (офіс, дитячий садок, школа та інші місця, де ми чи наші діти проводимо багато часу, не виключення).


Рішення є – децентралізовані системи примусової вентиляції з рекуперацією тепла, простіше кажучи, рекуператори. Побутовий рекуператор – це вентиляційний пристрій, який монтується в зовнішню стіну приміщення та забезпечує, з допомогою одного або двох вентиляторів, витяжку відпрацьованого повітря та подачу свіжого з вулиці. Завдяки вбудованому теплообміннику відбувається рекуперація – передача тепла (чи холоду, в теплий період року) від витяжного повітря притічному.

Станом на сьогодні, на українському ринку представлено безліч як українських, так і іноземних брендів рекуператорів. Отож, як вибрати рекуператор, який підійде саме Вам?


В першу чергу, потрібно розрахувати, скільки ж цього свіжого повітря нам потрібно і відсікти усі моделі, які не забезпечують достатнього повітрообміну або значно перевищують його. Згідно державних будівельних норм (ДБН В.2.5-67:2013 Опалення, вентиляція та кондиціонування, Додаток Х, Таблиця Х.4), оптимальна кількість свіжого повітря для однієї дорослої людини складає 25 м3/год, для дитини – 36 м3/год. Відповідно, якщо в технічних характеристиках рекуператора вказано, що він забезпечує повітрообмін об’ємом до 50 кубометрів повітря на годину, то, для кімнати, в якій перебуває дві людини, його достатньо. Також, можна робити розрахунок, виходячи з площі приміщення. Згідно тієї ж Таблиці Х.4, оптимальний об’єм повітрозаміщення на 1 м2 складає 3,6 м3/год.


Далі, визначаємось з типом системи – протитічна чи реверсна. Протитічні рекуператори (Prana, Climtec) забезпечують притік і витяжку повітря одночасно, при цьому повітряні потоки в середині провітрювача не перемішуються. Реверсні рекуператори (SmartStream, Ventoxx, Vents (Домовент), Blauberg, Marley, Aerauliqa) працюють циклічно – 70 секунд витягують відпрацьоване повітря, яке нагріває теплообмінник, а наступних 70 секунд запускають свіже повітря з вулиці, яке прогрівається при проходженні через той же теплообмінник.

Реверсні рекуператори рекомендовано встановлювати попарно. В такому випадку, працюючи в протифазі – цикл витяжки одного компенсується циклом притоку іншого. Якщо ж встановити лише один такий провітрювач, то є ризик розрідження повітря в приміщенні в циклі витяжки і, як наслідок, затягування повітря санвузла і кухонної витяжки, а також небезпека утворення зворотньої тяги. При використанні протитічних рекуператорів, такої проблеми немає, оскільки притік і витяжка відбуваються одночасно і в однаковому об’ємі, а моделі від українського виробника Прана подають на 10% більше повітря ніж витягують, що компенсує роботу кухонної витяжки та вентиляційних шахт у санвузлах, покращуючи їх роботу.

Матеріал теплообмінника


При виборі децентралізованої системи вентиляції з рекуперацією тепла, радимо звертати увагу на те, з чого виготовлено сам теплообмінник, оскільки різні матеріали мають свої плюси та мінуси. Більшість рекуператорів комплектується теплообмінниками з таких матеріалів:

 • кераміка (Ventoxx, Vents ТвінФреш, Blauberg, Aerauliqa, Домовент Соло, Marley)
 • алюміній (Вентс Соло РА1-35А-9 Р, SmartStream)
 • мідь (Prana)
 • целюлоза (Lossnay від Mitsubishi Electric)
Матеріал теплообмінника Переваги Недоліки Теплопровідність, Вт/(м*К)
кераміка довго тримає тепло погана теплопередача 10 - 15
алюміній легко очистити алюмінієвий пил небезпечний для людини 236
мідь природний антисептик, що запобігає росту бактерій, вірусів, грибку втрачає блиск при окисленні 390
целюлоза мала вага низька зносостійкість, швидко вбирає неприємні запахи 0,14

Енергоефективність

Однією з найважливіших характеристик будь-якої енергоощадної системи вентиляції є коефіцієнт рекуперації – кількість теплової енергії, що повертається в приміщення разом з притічним повітрям у відсотках. Відповідно, що більше значення, то менше витрачати на опалення Ви будете. Усі, без виключення, виробники рекуператорів вказують цей показник у технічній документації. Коефіцієнт рекуперації у сучасних пристроях сягає 97%.

Безпека


Дорожчі моделі рекуператорів оснащені датчиками, що визначають якість повітря і автоматично регулюють роботу системи на основі аналізу цих показників.  Наприклад, Prana Eco Life комплектується датчиками якості повітря (VOC), концентрації CO2, забруднення повітря небезпечними газами (радон, чадний, природний газ та ін.), атмосферного тиску, вологості,  температури витяжного і притічного повітря та стану фільтрів. Отже, система розумного керування рекуператором на основі інформації з різноманітних датчиків забезпечує максимальну безпеку та комфорт.

Керування


Найпростіші і, відповідно, найдешевші рекуператори оснащені лише механічним вмикачем та механічною діафрагмою, якою регулюється об’єм повітрообміну або перекривається повністю канал (SmartStream Classic, Climtec РД-100 База) та, у випадку Домовент Соло, мотузковим перемикачем швидкостей. 

Моделі вищого класу уже мають кілька режимів роботи (нічний, оптимальний, максимальне провітрювання…) та кілька швидкостей в кожному. Керування цими рекуператорами здійснюється за допомогою пульта дистанційного керування (Ventoxx Champion), смартфона чи планшета через WiFi (SmartStream M 150 WiFi), або поєднанням кількох варіантів.

Особливості монтажу

Оскільки побутові рекуператори монтуються в зовнішню стіну приміщення, обов’язково потрібно звертати увагу на довжину робочого модуля обраної моделі. Є установки, які спеціально призначені для монтажу в тонкі стіни (Ventoxx Slim, Вентс ТвінФреш РА-50-2). Більшість реверсивних рекуператорів комплектуються вентиляційним каналом довжиною 50 – 65 см, який можна підрізати до необхідної довжини (але не менше заявленої в документації) або, навпаки, нарощувати. А от протитічні моделі (Прана, Клімтек) виготовляються виключно під замовлення необхідної довжини.

Бувають випадки, коли немає можливості встановити рекуператор у зовнішню стіну. В такому випадку, єдиним варіантом влаштування енергоефективної вентиляції є встановлення промислового рекуператора, наприклад Prana 250, з розведенням вентиляційних каналів по усіх приміщеннях.

Отож, підсумовуючи, можемо сказати, що найважливішими моментами, на які треба звернути увагу при виборі рекуператора, це:

 • продуктивність (об’єм повітрообміну)
 • протитічний чи реверсний
 • матеріал теплообмінника
 • енергоефективність (коефіцієнт рекуперації)
 • наявність датчиків та спосіб керування
 • габаритні розміри

Якщо у Вас залишились запитання або потрібна детальніша консультація щодо конкретної моделі рекуператора, наші фахівці з радістю допоможуть обрати і купити рекуператор, який підійде саме Вам.

Також, на нашому YouTube каналі Ви можете переглянути огляди, порівняння та приклади монтажу різних рекуператорів.

Коментарі
Схожі статті
27.02.2020
Якість повітря та енергоефективна вентиляція
Якість повітря та енергоефективна вентиляція
В результаті дихання, в повітрі, що видихається людиною зменшується вміст кисню та збільшується – вуглекислого газу, водяної пари, пилу та мікроорганізмів. Що більше часу людина проводить в закритому невентильованому або погано вентильованому приміще..